همان‌طور که اشاره شد، نوار منو، اصلی‌ترین نوار SPSS می‌باشد. تمامی فرامین SPSS از طریق نوار منو در دسترس قرار داده شده است. برای اجرای هر دستور، ابتدا باید بدانیم آن دستور در کدام منو قرار دارد. سپس با انتخاب منو، کافی است روی زیرمنوی مورد نظر کلیک کنیم تا پنجره محاوره‌ای دستور مورد نظر فعال گردد. روش دیگر فشردن همزمان کلیدهای Alt و حرف اول منوی مورد نظر می‌باشد.

زیرمنوهای نرم‌افزار برحسب وضعیتی که نرم‌افزار در آن قرار داد و پنجره‌ای که در آن هستیم به دو بخش فعال و غیرفعال تقسیم می‌شود. بخشهای فعال منو، تیره رنگ و بخش‌های غیرفعال کم‌رنگ (خاکستری) خواهند بود. لازم به ذکر است در صورتی که Data Editor خالی از داده باشد، اغلب امکانات نرم‌افزار غیرفعال خواهند بود.

برخی از زیر منوهای هر منو خود دارای مجموعه‌ای از فرمان‌ها می‌باشند. این گونه زیر منوها با علامت ► از سایر زیرمنوها متمایز شده‌اند. با قرار دادن نشانگر ماوس روی زیرمنوی مورد نظر، لیست فرمان‌های فرعی آن زیرمنو ظاهر خواهد شد.


منوی File

این منو شامل 16 زیر منو می‌باشد.

در این منو امکان ایجاد، فراخوانی، بستن و ذخیره کردن انواع فایل‌های داده موجود است. همچنین چاپ اطلاعات، تنظیم چاپگر، مشاهده اطلاعات فایل‌ها، نمایش اطلاعات داده‌ها، خروج از نرم‌افزار و... از طریق این منو امکان پذیر می‌باشد.

زیرمنوهای مهم این منو عبارتند از:


New: ایجاد یک فایل جدید

1. Data

2. Syntax

3. Output

4. Script

برای باز کردن پنجره‌های جدید از هر یک از انواع Data ،Output ،Syntax و Script کاربر می‌تواند از منو File و آیتم New استفاده نماید. با انتخاب هر یک از این گزینه‌ها پنجره‌ای فاقد اطلاعات برای کاربر باز می‌گردد.


Open: باز کردن فایل‌های ذخیره شده در سیستم

1. Data

2. Syntax

3. Output

4. Script

برای فراخواندن فایل‌های ذخیره شده توسط نرم‌افزار، از منو File و زیرمنوی Open استفاده می‌شود. فایل‌های اطلاعاتی در نرم‌افزار SPSS به چهار گروه زیر تقسیم می‌شوند: 

1. فایل‌های حاوی داده که با پسوند sav.* شناخته می‌شوند، برای وارد کردن داده های ذخیره شده در سیستم. برای فراخواندن این فایل‌ها از منو File زیرمنوی Open، گزینه Data را انتخاب نموده و بعد از انتخاب فایل مورد نظر از طریق جعبه گفتگوی Open Data، آن را وارد Data View می‌نمائیم. 

2. فایل‌های حاوی برنامه‌های نوشته شده با زبان نرم‌افزار، که با پسوند sps.شناخته می‌شوند. برای وارد کردن این فایل‌ها در پنجره Syntax، باید از طریق منو File و زیرمنوی Open، آیتم Syntax را انتخاب نمود. 

3. فایل‌های حاوی خروجی‌ها که با پسوند spo.* شناخته می‌شوند. هر گاه کاربر نتایج تجزیه و تحلیل‌ها را ذخیره نماید، می‌تواند فایل خروجی را دوباره از طریق منو File و زیرمنوی Open و گزینه Output مجدداً احضار نماید. 

4. فایل‌های حاوی Scriptها که با پسوند sbs.* شناخته می‌شوند و کاربر می‌تواند از طریق انتخاب File→Open→Script فایل‌های حاوی Script را که قابلیت تغییر ظاهر نرم‌افزار را دارند، احضار نماید.